A rosszkedv az rögtön depresszió; az impulzív viselkedés borderline*; a megcsaló férj narcisztikus; ha valaki vitatkozni kezd, az toxikus; a hőhullám pánikroham; a szétszórtság ADHD (hiperaktivitással járó figyelemzavar); a magának való ember szociopata… és így tovább, és így tovább…
Hála a jóistennek a pszichológiai ismeretek egyre szélesebb körben terjednek, egyre többen tájékozottak a lélek ügyeiben. A nem egészen megalapozott, túlzottan leegyszerűsített ismerethalmaz, hogynemondjam bulvárműveltség azonban pont úgy működik, mint a betegségek esetében. Valami furcsa kicsipiros kiütés jött ki rajtam, gyorsba’ kiguglizom és tűpontosan diagnosztizálom magamon az Ebola-vírust vagy bubópestist.
Ha a párom ellentmond nekem (óirgalomanyjanehagyjel!), akkor izibe’ megtudhatja, hogy gázlángozik** éppen, mérgezi a kapcsolatunkat, traumatizál és tegye már le a narcisztikus jellemzőit. Ha én mondok ellent a páromnak, az – természetesen – a magam szabadságába tartozik és tudatos és elmélyült önismereti munkával kicsiszolt határaim meghúzásának fennforgása foganatosodik.
Aggatjuk a címkéket, főleg a patológiásakat. Osztogatjuk a diagnózist másokra és magunkra. Miközben általában nincs igazunk. Az élet természetes történései általában nem kórosak, max. nekünk nem tetszenek, nem értjük vagy nem tudunk mit kezdeni vele. A magunkra ragasztott címkézés közben pedig nem gondolunk arra, hogy egyfajta önbeteljesítő jóslatot veszünk a nyakunkba. Saját helyzetünket rontjuk azzal, ha valami markáns jelzővel illetjük a magunk viselkedését, érzelmeit, helyzetét. Öndiagnosztizálunk (rosszul) és roskadozunk a nehéz diagnózis terhe alatt. Miközben állapotunk nem drámai, kapcsolatunk nem katasztrófa, viselkedésünk nem klinikai eset.
Nem biztatok senkit problémák elbagatellizálásra, de – higgyétek el – a ténylegesen kóros problémák sokkal ritkábbak, mint ahogy hangoztatni szoktuk. Mentálisan és fizikailag egyaránt. Úgyhogy – kérlek – ne patologizálj, ne címkézz, ne diagnosztizálj. Hacsak nem vagy klinikai szakpszichológus vagy pszichiáter.
*szélsőséges megnyilvánulásokkal járó személyiségzavar
**gázlángozás (gaslighting) az érzelmi bántalmazás egy formája, ahol a másik személy valóságészlelését, véleményét kérdőjelezi meg a bántalmazó fél, durva manipuláció