Magunkban hordozzuk sorsunkat. Ez nem csupán valami patetikus közhely, hanem rögvalóság. Tulajdonságaink, bizonyos vonásaink előrevetíthetik, hogy milyen nyavalyára teszünk szert. Személyiségünk hajlamosító tényezőként járulhat hozzá bizonyos betegségek kialakulásához. Biztató kilátás, nem?
A fő bűnös
A személyiség és betegség közti összefüggés dinamikája ölég bonyolult, de azért egy szóval összefoglalom az alapvető okot: STRESSZ. A tartós feszültség nem tudati szinten, hanem biológiai-élettani folyamatokon keresztül fejti ki alattomos hatásait. A szervezet állandóan ugrásra kész állapotban van, nem tud regenerálódni, egyszerűen kimerül, s ez hozhatja magával a legkülönbözőbb kórságokat, kisebb-nagyobb egészségügyi problémákat.
Krónikus stressz következtében a szervezet egyfajta készenléti állapotba kerül: légzésszám, pulzus, vérnyomás emelkedik; az erek szűkülnek; izmok (leggyakrabban hát és váll) feszülnek; anyagcsere (különösen a cukor) felborul, gond lesz az emésztéssel; a hormonháztartás is megkavarodik, több stresszhormont (kortizol) termel és kevesebb férfi/női hormont; immunrendszer sérülékennyé válik, az idegrendszer túlműködik. Ha ez az állapot tartóssá válik, akkor bizony valamelyik szerv bemondja az unalmast, nem tudja normálisan végezni a munkáját és kész baj. A szervezetnek jár a pihenés, kell, hogy megtalálja az egyensúlyi helyzetet.
Figyelem! Attention! Vnyimányie! Achtung! Attenzione! Nem arról beszélek, hogy minden betegségnek csak és kizárólag a stressz az oka, hanem arról, hogy a stressz önmagában is képes ocsmány betegségeket generálni ÉS más tényezőkkel (családi, genetikai hajlam, környezeti ártalmak, egyéni érzékenységek, egészségtelen életmód, stb.) összefogva rásegíthet a baj kialakulására.
Kinek mi jut
Szóval ott a stressz, meg ott van egy csomó személyiségbéli vonás. Hogyan is függnek össze? Alapkérdéseink egyike, hogy hogyan küzdünk meg a problémákkal, illetve milyen módon kezeljük az élet nehézségeit, milyen jellemzőkkel rendelkezünk.
Az A-típusú személyiség például hajlamos a versengésre, az ellenségeskedésre (mely mögött gyakran törékeny önértékelés és belső bizonytalanság áll), hajszolja a sikereket, az elismerést; óriási léptekkel száguld (gyakran elérhetetlen) céljai iránt, teljesítményorientáltsága nem enged számára pihenőt, nyughatatlan és domináns. Minden kis halogatástól, apróságtól dühös, frusztrált lesz. És e tulajdonságok egyike sem tesz jót szervezetünknek, következésképpen az A-típusú személyiség nagyobb hajlamot mutat a szív- és érrendszeri megbetegedésekre, különösen a szívkoszorúér problémákra. Nopláne, az ilyen típusú egyének – habitusukból eredően – elutasítják a betegszerepet, nem vesznek tudomást testük jelzéseiről, csak akkor mennek orvoshoz, ha viszik őket. S ha megtörtént a baj, akkor a teljes felépülés előtt újra munkába állnak.
A B-típusú személyiség mindaz, ami nem az A-típusú: nyugodt, megfontolt, csak semmi kapkodás és maximalizmus, nem húzza fel magát mindenen, kedveli a kihívásokat, de nem görcsöl rá, általában elégedett. Nem is jellemző, hogy szívrohamot kap. Ők a mázlisták: kisebb eséllyel nyamvadnak bele valami kóros állapotba.
C-típusú személyiségűek gyakran elfojtják negatív érzéseiket, általában az érzelmeiket szorosan szabályozzák, belülről rágódnak, viselkedésüket erősen kontrollálják. Saját igényeiket, érdekeiket háttérbe tolva, másokra fókuszálnak, túlalkalmazkodnak, konfliktuskerülőek, amolyan alárendelődő típusúak. Stresszes helyzetekre depresszióval vagy tehetetlenségérzéssel reagálnak. Nos, az őket igencsak veszélyeztető betegség: a rák. Minden betegségek legalattomosabbika. Ismét csak figyelem! Muszáj hangsúlyoznom, hogy a daganatos megbetegedések kialakulása soktényezős folyamat, hiba lenne csak egyetlen összetevőre leszűkíteni. Számításba kell venni bizonyos körülményeket (nem, életkor), más okokat, illetve ezek kölcsönhatásait.
A D-típusú személyiség fokozottan érzékeny a stresszre. Szorongó, nyugtalan, negatív érzelmekre fókuszáló, depresszív. A visszautasítottságtól félve érzéseit megtartja magának, önbecsülése alacsony, pszichésen kimerült, magányos. Ez a karakter hajlamos a daganatos, a szív-és érrendszeri megbetegedésekre, amelyekbe nagyobb eséllyel is hal bele.
Nos, magadra ismersz valamelyik típusban? Feltűnik, hogy lehet változtatni? Sőt, kellene is, hacsak nem szeretnél valami utálatos nyavalyára szert tenni…