Önéletrajzot mindenki tud írni. A sajátját meg pláne könnyedén dobja össze. Hát, Drága Olvasóim, ez egy gigantikus tévedés. JÓ önéletrajzot írni vér és veríték. Átgondolás és kommunikáció. Öneladás. Művészet.
A gyakorlottabb munkahelyváltók kívülről fújják a CV* írás elemeit, szempontjait, simán felmondják az összes tippet, trükköt és technikát, aranyszabályt (legyenek ez bármi is). A net tele van sablonokkal, csak-ki-kell-tölteni-a-saját-adataiddal típusú mintákkal. Úgy tűnik, hogy nem egy nagy ördöngősség. Pedig…
Először is: egy önéletrajz az első benyomást adja rólunk a kiszemelt munkáltatónál. Még csak nem is a leendő főnök, hanem általában Gizike, a HR-s kislány kezén megy át elsőként, aki először előszűr. Nem olvassa végig, nem értelmezi, csak néhány – a főnök által megadott – szempontot csekkol: túl öreg, túl fiatal, túl gyakorlott, túl rutintalan, túl képzett, túl képzetlen ésatöbbi. Aki fennakad a rostán, annak a CV-je kerül értő(bb) szemek elé.
Másodjára: a legértőbb szem sem látja az önéletrajz mögötti embert. Persze, persze, nem is mutathatja meg teljes valójában, csak a munkahelyi profil rajzolódik ki: hol, mikor, mit dolgoztál, milyen végzettséged és tapasztalatod van. A puszta életrajzi adatok nem tárják fel a motivációidat, a munkamorálodat, felelősségvállalási hajlamaidat, munka szempontjából fontos személyes tulajdonságaidat. Nem mutatja meg azt, hogy ki vagy te.
Apropó: te tudod, hogy ki vagy te? Emberileg, szakmailag? Ha önéletrajzról beszélgetünk, maradjunk a munka világában sertepertélő személyednél. Meg tudod határozni, hogy – mondjuk – karrier szempontból te hol tartasz? Mi a saját szakmai önképed? Hogy tekintesz magadra? Tudod-e magad úgy definiálni munka szempontjából, hogy az eladható legyen a munkaerőpiacon? Te mitől emelkedsz ki a többi – hasonló szakmát űző – rivális közül? Milyen egyéni többlettel szállsz bele a versenybe? Mit tudsz ígérni a leendő munkáltatódnak? Miért te legyél a kiválasztott?
Mi legyen benne és mi ne?
Ha nagyjából eldöntötted, hogy ki vagy te és milyen munkát keresel, akkor ennek papírra vetése a következő átugrandó akadály. Most nem szólok formai dolgokról, fényképről, pedig azok önmagukban is megérnek egy (vagy több) misét. Most csak azt rágom a szádba, hogy minek KELL benne lenni az önéletrajzban:
Név – telefonos és emailes elérhetőség (életkor, lakcím, anyja neve és egyéb sallang NEM KELL! Életkor különösen nem: ha fiatal vagy azért, ha elmúltál 40, akkor meg azért. Ha valaki végigolvassa, akkor ki fogja tudni matekozni, hogy kábé mennyi vagy. De ne ez legyen az első információ, ami miatt már az első kör előtt kiesel.)
Egy frappáns összefoglaló mondat arról, hogy ki vagy és mit akarsz: „Széleskörű tapasztalattal rendelkező, röviden írni képtelen, de rendkívül lelkes pszichobanya vagyok.” – vagy valami efféle.
A kiszemelt állás szempontjából releváns munkatapasztalat, de max. az elmúlt 15-20 év. (Ennél régebbi munkáid a lőtéri kutyát sem érdekli.) A megpályázott állás szempontjából fontosakat azonban részletezd (feladat, tevékenység, felelősségi körök, eredmények, beosztottak száma). Jó tanácsom: ne a munkaköröd adott cégnél használt formáját írd bele, hanem általánosíts nyugodtan. Tehát, hiába voltál korábban input-output manager, a CV-dbe az szerepeljen, hogy portás. Bárki olvassa az önéletrajzodat, azonosítsa be jól a munkakört.
Tanulmányaid, végzettségeid felsorolása. Általános iskola nem kell, de minden más igen. Milyen képesítése(i)d vannak, képzőhellyel együtt. Igen, az iskola konkretizálása lehet negatívum is. (Vannak jónevű (felső)oktatási intézmények, meg vannak, ahol közepes értelmi képességű tengerimalacok is gond nélkül kapnak diplomát.)
Írhatsz magadról néhány (3-5 db) lényeges tulajdonságot. Lehetőleg függjön össze a munkával: szorgalmas, precíz, munkaalkoholista, rugalmas, teherbíró, ilyesmi. Az, hogy esetleg virágbolond vagy, az kertészeti munkakörnél előny, de a pollenallergiás főnök lehet, pont ezért nem fog felvenni könyvelőnek.
Ezen kívül nem kell más, se hobbi, se családi állapot, se következő 10éves terv, se a kiskutyád beceneve. Semmi, ami nem munkailag releváns információ. Varázslatos egyéniségedet nem ezen a felületen kell megcsillantani. Munkát keresel, nem párt. Az önéletrajzodból a szakmai profilod rajzolódjon ki. Biztosíthatlak: jó CV-t írni nem lesz egy laza menet. Ha pszichológus nem is kell hozzá, de jól jöhet egy Pszichobanya segítsége.
(Végül egy csepp érdekesség: a HR világába is betette a lábát a szép új világ, vagyis a mesterséges intelligencia. Már nem is feltétlenül Gizike olvassa először a CV-t, hanem egy szkenner, aki kulcsszavas egyezéseket keres. Aztán az első interjút lefolytathatod egy chatbottal, és egy appon intézed el a belépési adminisztrációt. Na, hogy nyűgözöd le a gépet, appot finoman cizellált személyiségeddel? )
*a latin Curriculum vitae-ből származó rövidítés, jelentése pályafutás, rövid élettörténet, életpálya futtában