A férfi és a multitasking

Szia uram, multitasking érdekel? – kérdezem, kölcsönözve a menő dumát. Régóta elítélő módon jön szembe, hogy pfff, a pasik képtelenek többfele figyelni. Pedig ez a jelenség teljesen normális, maximum a nők értik kevéssé. Mert bizony a férfiak figyelme nem mindig oda irányul, ahova szeretnénk, sőt elvárnánk. Úgyhogy most elsősorban az urakhoz szólnék.

Már sz őskorban is...

A férfiember evolúciósan arra van tervezve, hogy elejtse a mamutot és megvédje az övéit. Mind a harchoz, mind a vadászathoz nagyfokú koncentrált figyelemre, precizitásra, egyfajta csőlátásra volt szüksége mindig is. Mire hivatott eközben a nő? Befejezve mindennapi gyűjtögetős-beszerzős túráját, ül a barlang előtt, főz-mos, felügyeli a tüzet, a gyerekeket, továbbá jó (női) társaságban jól kitárgyalja, hogy a medveszőrből készült bekecs vajon miért ment ki a divatból már tavaly, és mégis kitől lehet terhes megint a hordavezér asszonya? Mindeközben a pasi egyidejűleg csak egy dologra képes igazán fókuszálni. Ez néha szükséges is, hiszen pl. vezető beosztásban, nagy felelősséggel működve, veszélyes üzemben, fontos munkakörben egyértelműen jól jön az összpontosítás. Ha csak a munkából állna az élet…

Ha a munka beszippant

Ahány önsegítő irodalom, annyiféle életterületet említ, amelyek mindegyikére célszerű figyelmet fordítani ahhoz, hogy a férfiember élete hosszútávon is fenntartható harmóniában legyen. Az életünk különböző elemeire muszáj odafigyelni, muszáj ezeket egyensúlyban tartani, különben döcögős lesz a pálya, mert valahol valami sérül, és elveszíthetővé silányul a figyelem hiányában.

Tudom, nem könnyű a figyelmedet – Nyájas Férfiolvasóm – átirányítani valami másra, amikor az adott tevékenység beszippant. Bárki képes kéjesen elmerülni a munka Marianna-árkába, olyan mélyre, ahol érződik önnön nagysága, fontossága. Hiszen ebben a teljes energiabedobásban észlelhető leginkább az önmegvalósítás lényege vagy a létfenntartás nagy kihívása: a családfői szerep, a férfiúi státusz. De ahhoz, hogy a munkádban stabilan helytállj, az is kell, hogy az életed más területei is nagyjából rendben legyenek. Sőt, különben honnan a bánatos varangyból szerzed be a munkához szükséges erőforrásokat? Hol tudsz feltöltődni? Honnan inspirálódsz? Mitől lesz elegendő fizikális-mentális erőd a munkádhoz?

Adjunk az egyensúlynak!

Konkrét leszek, hiszen férfiemberekhez szólok. A következő dimenziók mindegyike a figyelmedet követeli, többet vagy kevesebbet, de az egyensúlyi állapotodat ezen területek összessége és a rájuk fordított minőségi idő teremti meg:

  • Munka, karrier. Oké, tényleg legyen ez az első, mert valóban kiemelkedő jelentőségű terület. Ez adja a megélhetést, a jövedelmet és a keretet, a rendszert a napjaidnak. Optimális esetben pedig hivatásod az a szeretett, elmélyült tevékenység, amiből fantasztikus érzések keletkeznek, és velük megérkezik a flow is.
  • Párkapcsolat, szerelem. Tartalmilag nem kell magyarázni, de azt nem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy ezt a területet is működtetni kell. Oda kell figyelni rá. Ha nincs, azért. Ha van, akkor meg pláne azért. Nem elég a királylányt megmenteni a sárkánytól és elnyerni a kezét, hanem akkor is vele kell élned, ha éppen úgy érzed, hogy valójában inkább az a szegény sárkány szorult megmentésre.
  • Családi kapcsolatok. Evidenciának tűnik a család jelenléte mindenki életében, pedig nem is olyan egyszerű élethelyzet a fárasztó munka után meséért nyaggató, hisztis kisgyerek. Leszereled, vagy kibírod a kamaszodat? Hetente felhívod anyádat, tisztességgel végighallgatod, ahogyan ő elvárja? Kötelező, de akár pihentető is lehetne a családodban betöltött szereped, figyelmed, tevékenységed.
  • Baráti kapcsolatok, társas viszonyok. Szintén idő- és energiaigényes tevékenység, ami tápláló, ha túlmutat a sörözünk-a-haverokkal sztereotípiáján. A neked fontos kapcsolatokat ápolni kell. Fel kell hívni, rá kell írni, össze kell futni, meg kell szervezni. Macerás? Igen. Fontos? Naná! Ha csak nem akarsz teljesen elmagányosodni.
  • Szabadidő, kikapcsolódás. Alapvetés, hogy szükség van pihenésre, kikapcsolódásra, lazulásra, ellenkező esetben mindenféle nyavalyával a testedben állítod le magad, harcolhatsz a depresszió és kiégés tankönyvi tüneteivel. Tedd, amit tenni akarsz, ami jól esik a semmittevéstől az extrém sportokig. Az sem baj, ha élvezed.
  • Hobbi, közéleti, társadalmi aktivitás. A hobbiról azt tartják, hogy majdnem olyan, mint a munka, csak még élvezed is. Jó, ha van, de bármikor belevághatsz, kitalálhatod, megkeresheted azt az inspiráló tevékenységet, amire mindig szakítasz időt. A közéletiség, társadalmi szerepvállalás pedig sokféle lehet: egyházközségi tisztségtől, helyi egyesületi tagságon át egészen a politikai szerepvállalásig terjed. Az önként vállalt közösségi tevékenység büszkeséget, elismerést, megfogható emberi kapcsolatokat és valós tartalmakat hoz neked.
  • Egészség. Tested-lelked extra figyelmet követel, ha elvárod tőle, hogy hosszú időn át kielégítően szolgáljon téged. Nem zsákmányolhatod ki most, és nem kímélheted meg majd valamikor később, egyszer. MOST kell törődni a testeddel: rendszeres mozgás, megfelelő táplálék, elegendő folyadék, pihentető alvás és szex. Sok szex. A lelkednek is fontos az egészséges tested, a pozitív érzelmek, a kapcsolatok… és persze a sok szex.
  • Személyes fejlődés, spiritualitás. Ezen a területen magadra figyelsz, befelé, és kezedbe veszed a sorsodat, az irányítást magad fölött. Itt leszel a magad ura, itt teszel rendet a gondolataidban, az érzelmeidben. Vagy kapcsolódsz valami magasabb erőhöz. Így is, úgy is változol, de közben nagyon nem mindegy, hogy te kontrollálod a változást vagy csak sodródsz, ahogyan és amerre a szél fúj.

Ezek a területek persze mélységükben, magasságukban és szélességükben is összekapcsolódnak, nem is lehet meghatározni a választóvonalakat, sőt tovább is lehet írni ezt a listát, egyedileg. Tudatos jelenléttel, odafigyeléssel, kis szervezéssel rendet lehet csinálni az összes dimenziódban, sőt karban is tudod tartani mindet. Eredmény? Nem billen el visszafordíthatatlanul életed kereke.