Fut a program: Ezt tudnom kellene. Nem vagyok jó semmire. Már megint csak töketlenkedem. Jogos, lúzer vagyok. Engem senki sem szeret. Semmit sem érdemlek meg. Nem mászom ki ebből, és meg is érdemlem. Az én hibám… Ezek a kis rohadékok, ezek az alattomos, negatív gondolatok csak úgy maguktól jönnek és átfutnak a fejen, mint egy kósza felhőcske (természettudományos érdeklődésűeknek: cirrusok és cumulusok) az égen. Rosszabb napokon nem is laza, fehér pamacsként hussanak át az agyon, hanem hatalmas, fenyegető árnyékú, vészjósló sötétségű, súlyos viharfelhőként (természettudósoknak: cumulunimbusok és nimbustratusok) nyomasztanak.
Pontosan érted miről beszélek, ugye? Jönnek ezek az izék (a negatív automatikus gondolatok), mindenféle lehúzósan nyomasztó, fájdalmasan torokszorító érzéseket ébresztve. Aztán az emóciókat szorosan követik a testi tünetek: szorongás, vérnyomás emelkedés, szapora pulzus, gyorsuló légzés és számos további rosszaság. Mindezek következtében pedig bénázunk, ügyetlenkedünk, lefagyunk, elhamarkodunk, rosszul ítélünk. Csetlünk-botlunk, nem leszünk népszerűek, míg végül igyekszünk elkerülni az embert, a szitut, a problémát. Mindent, ami kiváltotta ezt a sok fincsiséget.
Összefoglalom: gondolataink befolyásolják azt, ahogyan érezzük magunkat, és ez a viselkedésünkben jelentkezik. Ebből pedig logikusan az következik, hogy a negatív gondolatainkat kell tudatosan gatyába ráznunk, és kordában tartanunk, ha szeretnénk jól érezni magunkat a saját bőrünkben, a saját környezetünkben. Megint a hozzáállás, az attitűd lesz a kulcsunk a feladatmegoldáshoz. Csináld!
- Legelőször is vedd észre, hogy nem te vagy elfuserált, csak a gondolataid álltak át a sötét oldalra. Jócskán torzak, rendszerint semmi közük a valósághoz. Torzítottak, mert túláltalánosítasz. Figyeld csak meg a Mindig és a Soha kezdetű mantráidat. Csak a negatívumra koncentrálsz és a pozitívumot nem veszed figyelembe. Nagyítasz vagy kicsinyítesz. Gondolatolvasol. Címkézel, ítélkezel és általánosítasz. Soroljam még? Inkább nem adok ötleteket a negatív gondolatok szakszerű legyártásához.
- Na, füleld le, és fogd meg egyesével ezeket a negatív gondolatokat, és kérdőjelezd meg mindet. Folytass elemző belső párbeszédet magaddal, ahol igenis ellent mondasz magadnak. Érvelj és szólj magadra! Vérmérséklettől függően küldd el magadat a francba, vagy szépen kérd az énedet, hogy felejtse el ezeket a hülye mantrákat.
- Légy igazságos magadhoz! Ha valaminek az eredményét elemzed magadban, akkor tudatosan koncentrálj a jóra is, ne csak a rosszat vedd észre folyton. Írj pozitív-negatív listát, az mindig bejön!
- Fókuszálj arra, amiben jó vagy! Tudatosan nézd végig az erősségeidet, és ezeket emlegesd fel magadnak gyakran. Zoomolj rá annyiszor, ahányszor csak lehet. Komolyan fejleszthető a terület, csak tegyél rá szándékot!
- Dicsérd magad! Légy büszke a tudásodra, az attitűdödre, a külsődre, bármire, amitől te, te vagy.
- Negatív automatikus gondolatok? Képzeld csak el, hogy a felhők jönnek, de főleg mennek, átsuhannak gondolataid egén, ha nem foglalkozol velük, nem összpontosítasz rájuk. A felhőtlen, tündöklő nyári égbolt meseszép, nem?!
- Ne ítélkezz! Oly szívesen értékelünk, minősítünk, címkézünk azonnal mindenkit, de valójában nem célravezető ez a módszer, sem a kapcsolatainkban, sem önmagunkkal szemben. Hát magadra se tégy címkéket! Az agyunk fura jószág, hajlamos elhinni, amit sűrűn mondunk neki és (plánesőt!) hajlamos ennek megfelelően irányítani a viselkedésünket. Ha mindenáron címkézni akarsz, akkor mondj ilyeneket magadról: szép vagyok, okos vagyok, ügyes vagyok, szexi vagyok. Félreértések elkerülése végett: ez nem sima önmotivációs mantra, hanem eszköze a magunkhoz való igazságos, tudatos és elfogadó hozzáállásnak.
- Egyszerűsíts fejben! Cseréld le ilyen végtelenül közhelyesekre a gondolataidat: Szerethető vagyok. Elég jó vagyok abban, amit csinálok. Senki sem tökéletes. Tanulni mindenből lehet. Egy csomóan szeretnek. Bármikor meggondolhatom magam. Tudom, hogy jó ember vagyok. Ha megpróbálom, akkor vélhetően sikerülni fog. Kockázat mindenben van. Vannak nálam jobbak is, meg rosszabbak is.
Ismételd ezt a gyakorlatsort! Holnap megint ismételd! 21 nap alatt az összes rossz berögződésedet ki tudod cserélni vele. Tedd is meg! A kognitív modell szerint minél kevesebb lesz az automatikusan beúszó negatív gondolat a fejedben, annál jobb lesz a közérzeted, több a sikered és kevesebb a konfliktusod. Könnyedebb viselkedés, lazább figura, kellemesebb érzelmek. Hát most mondd, nem ez kéne mindenkinek?!